Podróże | Hotele | Bilety
Travel Club na Facebook


Travel Club w Hiszpanii » Alhambra


Alhambra to wspaniały zabytek arabskiego budownictwa w Europie, który widać z każdego miejsca Granady. Alhambra, a szczególnie Pałac Nasrydów - szczytowe osiągnięcie muzułmańskiej wyobraźni i artyzmu. Władcy z dynastii Nasrydów byli  słynnymi opiekunami sztuki i nauki, a na ich dworze przebywał wielki historyk muzułmański, Ibn Khaldun. Nasrydowie opuścili ostatecznie Grenadę w 1492 roku. Dziedzińce Alhambry, przepięknie zdobione stiukowe sklepienia, fryzy, kapitale i łuki tworzą niesamowite wrażenie. Pałac Nasrydów to koronkowe cacko, które trudno opisać. Zachwyca od samego wejścia aż do ostatnich drzwi. Został zbudowany dla muzułmańskich władców w XIV wieku.
W połowie XIII wieku Grenada była ostatnim wielkim królestwem mauretańskim w Hiszpanii. Przez 250 lat panowało tu kolejno 25 suwerennych władców z dynastii Nasrydów. Alhambra to raj stworzony ludzką ręką.Zdobienia w postaci płytek, rzeźb kamiennych, arabesek i wyszukanych wzorów kaligraficznych to szczytowe osiągniecie muzułmańskiej sztuki zdobniczej na zachodzie: delikatnej, eleganckiej i technicznie doskonałej. W Alcazabie można wejść na dach Torre de la Vela i podziwiać wspaniałą panoramę miasta Granada, całej Alhambry i nie tak odległych gór Sierra Nevada. Pod Alhambrą leży El Albacin -stara arabska dzielnica miasta. To jedno z najbardziej fascynujących miejsc Granady, powstałe z połączenia oryginalnej arabskiej i chrześcijańskiej architektury. Widok Alhambry z lotu ptaka to ogrody i dziedzińce. Kanałami płynie woda symbolizująca cztery rzeki raju islamskiego. Wody, jak i światła użyli architekci jako podstawowych elementów projektu.
Ogrody Alhambry Granada - widok z Generalife. Pałac sułtanów zbudowany wyżej niż Alhambra. Rezydencja otoczona przepięknymi ogrodami jest ostoją spokoju, chłodu i zieleni z basenami i fontannami. Twierdza Alhambra została w 1984 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Generalife to miejsce odpoczynku i rekreacji, gdzie władcy wraz ze swymi małżonkami mogli schronić się przed pałacowym zgiełkiem. Maurowie unikali upału na otwartym powietrzu, szukając do odpoczynku ocienionych ustronnych pomieszczeń i patio.
Dziedzińce, korytarze i ciągi wodne łączą się w olśniewającą całość. Pałac Karola V zaprojektował uczeń Michała Anioła w XVI wieku. El Generalife – Ogrody Najwyższego Architekta zwane Ogrodami Rajskich Rozkoszy. Od połowy czerwca do pierwszych tygodni lipca na terenie ogrodów Generalife odbywa sie Międzynarodowy Festiwal Muzyki i Tańca. Pomiędzy budowlami Alhambry rozciągają się przepiękne ogrody pełne egzotycznej roślinności, idealnie przyciętych żywopłotów oraz orzeźwiających fontann, gdzie można odpocząć i ochłodzić się w cieniu zieleni.
Widok z Alhambry na ośnieżone góry Sierra Nevada: nawet w lecie. Alhambra - Alcazaba. Niegdyś Alhambra składała się z murów zamkniętych czterema bramami i 23 wieżami, a wewnątrz znajdowało się siedem pałaców, domy dla pracowników, łaźnie, meczety czy warsztaty. Niestety wiele z tych budowli nie dotrwało do dziś. Alhambra była ostatnim punktem oparcia Arabów w Hiszpanii. Do roku 1492, w którym została zdobyta, była siedzibą emirów Grenady. Alhambra składa się z 4 częśći: wojskowej twierdzy Alcazaba (tu na zdjęciu), Pałacu Nasrydów, letniego pałacu Generalife oraz renesansowego pałacu Karola V.
       
Wody, jak i światła użyli architekci jako podstawowych elementów projektu. Widok Alhambry z lotu ptaka to ogrody i dziedzińce. Kanałami płynie woda symbolizująca cztery rzeki raju islamskiego.