Podróże | Hotele | Bilety
Travel Club na Facebook


Travel-Club w Chorwacji » Półwysep Peljesac


Półwysep leży w południowej Dalmacji, pomiędzy zatokami Neretvanską i Malostonską oraz między kanałami Mljetskim i Peljeskim. To jedyny półwysep w Dalmacji. Z drogi biegnącej nad miasteczkiem Orebić rozciąga się wspaniały widok na wyspę Korćule To idealne miejsce spokojnego wypoczynku. Można wędrować przez kamienne wzniesienia i urodzajne doliny, otoczone morzem i niebem. W dole Plaża Divna. Wzdłuż całego wybrzeża widoczna jest harmonia, między tym co stworzyła przyroda i tym, co jest dziełem człowieka. Plaża Divna jest piękna. Woda w zatoce jest niezwykle przejrzysta, we wszystkich odcieniach błękitu i turkusu. Takich miejsc na Peljesacu jest więcej. Zatoki na półwyspie, położone nad krystalicznie czystym morzem, są zaciszne i głębokie, wszędzie panuje nastrój łagodności.
400-metrowy tunel wybito w skale dla lepszej komunikacji z miejscowością POTOMJE, która jest teraz znanym ośrodkiem produkcji wina. W miejscach o nazwach DINGAĆ i POSTUP uprawiane są autochtoniczne gatunki winorośli o tych właśnie nazwach, znane i cenione Od strony zachodniej Peljesać od lądu odddziela Wielki Mur, biegnący przez strome wzniesienia. Ma 5,5 km dł., 40 baszt i 5 bastionów. Jedna z odnóg Muru opasuje Mali Ston. Jedyne miasteczko, liczące ponad 1500 mieszkańców, to OREBIĆ, na południowym wybrzeżu zwróconym w stronę wyspy Korćuli. W Orebiću od XVII w. powstawały wille żeglarzy i armatorów wzorowane na rezydencjach patrycjuszy dubrownickich. Zawsze starano się by były zwrócone ku południowi. Wspaniałą przygodą jest wędrówka górska na najwyższy szczyt Peljeśaća- św. Ilija (961m n.p.m.) Pomaga w tym Tow.Turystyki Górskiej w Orebiću. Z góry startują miłośnicy lotów na lotniach.
Najprzjemniejszym sposobem poznania zakamarków półwyspu to przemieszczanie sie na skuterze, który bez problemu można wypożyczyć np. w Orebiću Typowy dom kapitana w Orebiću. Domy te były zawsze otoczone ogrodami. Obrazują wysoką kulturę życia codziennego w dawnym Orebiću. Piękna zatoka w Żuljanie, krystalicznie czysta woda,spokój, piękna przyroda. Żuljana to mała osada rybacka, raj dla miłośników spokojnego wypoczynku Nazwa Żuljana prawdopodobnie pochodzi z czasów rzymskich, właściciel posiadłości wiejskiej miał się nazywać Julianus co przekształcono na Żuljanę.
       
Żuljana otoczona jest lasami, gdy znajdziemy się w zatoce widok pięknej plaży i turkusowej wody może skłonić nas do pozostania na kempingu.